2016 Summer Program Agenda

From CIDER
Jump to: navigation, search

CIDER 2016 Summer Program “Flow in the deep Earth"

Rename file to "Firstname_Lastname_CIDER2016.pdf" (or .ppt, .pptx, .zip).

Summer Program Participants (at CIDER main site)

Blackboard lecture (time TBD) Deep Earthquakes, Thorne Lay

Week 1: Lectures and Tutorials

Contents

Sunday, June 26

▪ 4:00pm to 5:30pm Ice Breaker and Registration at Las Encinas Quad

Please bring your CIDER participation fee to the registration. If you miss the Icebreaker or arrive at a later date, Goldie (or Barbara) will handle your registration individually.

Monday, June 27 - in main lecture room

▪ 8:30am -­‐- 9:00am: CIDER and KITP introduction – Barbara Romanowicz and Lars Bildsten | Download slides and [ video ]

▪ 9:00 am -­‐- 10:30 am: Overview of questions and challenges – Quentin Williams and Matt Jackson | Download Quentin's slides and Matt's slides | Download | introduction video

▪ 10:30 am --- 11:00 am: Coffee Break

▪ 11:00am --- 12:30pm: Geodynamics 1: Basics of thermal convection - Bruce Buffett - presented by Michael Manga | Download slides and | video

▪ 12:30pm --- 2:00 pm: Lunch in Della Guerra Dining Hall

▪ 2:00pm --- 3:30pm: Mineral Physics 1: Earth mineralogy and phase diagrams - Jennifer Jackson | Download Jennifer's slides and | video

▪ 3:00 pm --- 4:00 pm: Coffee Break

▪ 4:00 pm --- 5:30pm: Tutorial Preparation - Installation of software and tools

Tuesday, June 28 - exceptionally in Auditorium

▪ 9:00am-10:30am: Geochemistry 1: Thermodynamics of melting applications to Earth's mantle (Frank Spera) | Download slides(Part I), slides(Part II) and | video

▪ 11:00am - 12:30pm: Seismology 1: Intro to body wave seismology with focus on deep mantle (Stephen Grand) | Download slides and | video

▪ 2:00pm-3:30pm: Mineral Physics Tutorial 1: Building a planet, P, density, T and equation of state (Abby Kavner and Sanne Cottaar) | Download Abby's notes or Sanne's burnman slides and [ | video]

▪ 4:00pm -5:30pm: Research lectures 1 & 2: Melt in the Mantle (Laurent Montesi) slides and Of deep mantle plumes and slabs: implications for mantle dynamics? (Barbara Romanowicz) slides

▪ 5:30pm-8:30pm: Group Barbecue - Goleta Beach Picnic - Area D

Wednesday, June 29 main lecture room

▪ 9:00am-10:30am: Geodynamics 2: Plates and subduction (Magali Billen) | Download slides and | video

▪ 11:00am-12:30pm: Seismology 2: Normal modes and constraints on mantle 1D and 3D structure (Miaki Ishii) | Download slides and | video

▪ 2:00pm-3:30pm: Geochemistry Tutorial 1: Simple geochronology exercise or Modeling mantle isotopic evolution, or Modeling magma evolution with MELTS (Bill White) | Download slides and [ | video]

▪ 4:00pm-5:30pm: Poster Session

Thursday, June 30 - in main lecture room

▪ 9:00am -10:30am: Mineral physics 2: Rheology I and anelasticity (Ulrich Faul) | Download slides and | video

▪ 11:00am-12:30pm: Geochemistry 2: Experimental and stable isotope perspectives on the deep earth (Anat Shahar) | Download slides and | video

▪ 2:00pm -3:30pm: Seismology Tutorial 1: Seismology-mineralogy property database, possibly with calculation of normal modes (Sanne Cottaar and Jessica Irving) | Download Tutorial instructions or Tutorial slides

▪ 4:00pm-5:30pm: Research Lectures 3 & 4: Electrochemical kinetic isotope fractionation (Abby Kavner) and A Geochemical Surprise (Matt Jackson)

▪ 5:30pm-8:30pm: Group Dinner in the KITP Courtyard

Friday, July 1st - in main lecture room

▪ 9:00am - 10:30pm: Seismology 4: Anisotropy and surface waves (Jean-Paul Montagner) | Download slides and | video

▪ 10:30am - 11:00 am : Coffee break

▪ 11:00am-12:30pm: Geodynamics 3: Integration observation and flow models (Thorsten Becker) | Download slides PDF and | video

▪ 2:00pm-3:30pm: Geodynamics Tutorial 1: Integrating flow models, seismology and the geoid (Thorsten Becker) | Download tutorial instructions

▪ 4:00pm-4:30pm: Research Lecture 5: Primordial metallic melt in the deep mantle (Michael Manga) | Download slides and | video

▪ 4:30pm-5:30pm: First discussion of research group ideas

Saturday, July 2 in main lecture room

▪ 9:00am-10:30am: Mineral Physics 3: Pressure-volume-temperature equations of state (Dan Shim) | Download slides and | video

▪ 10:30am - 11:00 am : Coffee break

▪ 11:00am-12:30pm: Geochemistry 3: Fundamentals of isotope geochemistry and insights into mantle evolution (Bill White) | Download slides and | video

Sunday July 3 & Monday, July 4

Free days!

Week 2: Lectures and tutorials

Tuesday, July 5

▪ 9:00am -10:30am: Geodynamics 4: Mixing (Louise Kellogg) | Download slides and | video

▪ 10:30am - 11:00 am : Coffee break

▪ 11:00am-12:30pm: Seismology 3: (Vedran Lekic) | Download slides and | video

▪ 2:00pm-3:30pm: Seismology tutorial 2: Inversion practicalities (Jeroen Ritsema) | Download files and | video

▪ 4:00pm -5:30pm: Research group discussions

▪ 5:30-8:30PM: Group Barbecue - Goleta Beach - Picnic Area D

Wednesday, July 6

▪ 9:00am-10:30am: Geodynamics 5: Effects of rotation (Jonathan Aurnou) | Download slides and | video

▪ 10:30am - 11:00 am : Coffee break

▪ 11:00am - 12:30pm: Geochemistry 4: The continental crust (Brad Hacker) | Download slides and | video

▪ 2:00pm-3:30pm: Geochemistry tutorial 2: Mixing trends vs age/ingrowth (hyperboles vs straight lines Ph vs ages in 6/7Pb) (Jasper Konter) | Download Media: KonterTutorial.zip and [ | video]

▪ 4:00pm -5:30pm: Poster Session

Thursday, July 7

▪ 9:00am-10:30am: Mineral Physics 4: Rheology II and transport properties (Patrick Cordier) | Download slides and | video

▪ 10:30am - 11:00 am : Coffee break

▪ 11:00am - 12:30pm: Geodynamics 6: The geodynamo (Jonathan Aurnou) | Download slides and | video

▪ 2:00pm-3:30pm: Mineral Physics tutorial 2: Physical properties of composition and two-phase fluid flow (Wenlu Zhu) | Download slides, Spreadsheet, and [ | video]

▪ 4:00pm -5:30pm: Research lectures 6 & 7: Mantle viscosity structure (Max Rudolph) and Seismic attenuation and S-wave structure and anisotropy in the upper mantle (Eric Debayle)

▪ 5:30-8:30pm: Group Dinner in the KITP Courtyard

Friday, July 8

▪ 9:00am-10:30am: Seismology 5: Body Wave anisotropy (Maureen Long) | Download slides and | video

▪ 10:30am - 11:00 am : Coffee break

▪ 11:00am - 12:30pm: Mineral Physics 5: Rock fabric/LPO development/lower mantle rheology (Rudy Wenk) | Download slides and | video

▪ 2:00pm-3:30pm: Geodynamics tutorial 2: Simulating mantle flow (Louis Moresi) | Download slides from the MantleFlow page and [ | video]

▪ 4:00pm -5:30pm: Finalizing research group projects

Saturday, July 9

▪ 9:00am-10:30am: Geochemistry 5: Using geochemistry and geochronology to infer long-term convective motions in the deep earth (Jasper Konter) | Download slides and | video

▪ 10:30am - 11:00 am : Coffee break

▪ 11:00am - 12:30pm: Seismology 6: The core (Jessica Irving) | Download slides and | video

Week 3: Working Groups

Monday, July 11

Tuesday, July 12

▪ 12:00 noon-1 pm: Blackboard talk: Thorne Lay:" Deep Earthquakes" in KITP Main Seminar Room

Talks are in Main Seminar Room :

▪ 4:00 pm - 4:30 pm Shijie Zhong: "Seismic and flexure constraints on lithospheric rheology and their dynamic implications” Download slides and | video

▪ 4:30 pm - 5:00 pm Caroline Beghein: "Inferences on transition zone anisotropy from higher mode surface waves” Download slides and | video

5:30pm- 8:00 pm Barbecue on Goleta Beach, Picnic Area D

Wednesday, July 13

CIDER Workshop on "Reference Geotherms" - chair Jie Li in KITP Main Lecture Room


All CIDER Participants are invited to this workshop!


Morning Session (9:00-12:30pm)

▪ 9:00am to 9:30am Introduction: Jie (Jackie) Li; Download slides and | video

▪ 9:30am to 10:00am Mineral physics perspective: Lars Stixrude; Download slides and | video

▪ 10:00am to 10:30am Geochemistry Perpsective: Cin-Ty Lee; Download (blackboard) and | video

▪ 10:30am -11:00am Coffee Break

▪ 11:00 - 11:30 am Seismology perspective: Thorne Lay; Download slides and | video

▪ 11:30 am - 12:00 pm Geodynamics perspective: Shijie Zhong; Download Download slides and | video

▪ 12:00 - 12:30 pm General discussion

12:30-2:00pm Lunch Break


Afternoon Session (2:00pm-3:15pm)

▪ 2:00-2:20pm Discussion on the core geotherms: Quentin Williams; Download slides and | video

▪ 2:20-2:40pm Discussion on the lower mantle geotherms: Dan Shim; Download (no slides) and | video

▪ 2:40-3:15pm Discussion on the mantle transition zone geotherms: Jeroen Ritsema; Download [[Media: | slides]] and | video

▪ 3:15 pm Coffee Break

▪ 4:45 pm - 5:30 pm Reports from research groups - main seminar room

Thursday, July 14

▪ 4:00 pm - 4:30 pm Catherine McCammon: "The paradox of mantle redox" Download slides, | Additional Material and | video

▪ 4:30 pm - 5:00 pm Lars Stixrude: "Chemical Heterogeneity in the mantle" Download slides and | video

▪ 5:30 pm - 8:00 pm Catered Group dinner in KITP Courtyard

Friday, July 15

▪ 4:00 pm - 5:30 pm Reports from research groups - main seminar room

Week 4: Working Groups

Monday, July 18

▪ no plenary meeting today!

Tuesday, July 19

Research Talk in Main Seminar Room :

▪ 4:00 pm - 4:30 pm Jackie Li: "Origins of ultralow velocity zones through slab-derived metallic melt" Download slides and | video

▪ 4:30 pm - 5:00 pm Kanani Lee: ""Redox-induced lower mantle density contrast and effect on mantle structure and primitive oxygen" Download slides| video

▪ 5:30 pm - Group dinner - barbecue at Goleta Beach Picnic Area D - Volunteers for shopping needed!!

Wednesday, July 20

▪ no plenary meeting after all!

Thursday, July 21

▪ 2:00 pm - 3:15 pm Final presentations by research groups :

▪ 3:15 pm - 3:30 pm Coffee break

▪ 3:30 pm - 5:15 pm Final presentations by research groups (continued)


▪ 5:30 pm: pick up for final group dinner in front of KITP - dinner will be at Glenn Annie Golf Club restaurant

       For those wanting to get there on their own: dinner is at 6pm - details: please ask Goldie!!

Friday, July 22

▪ 9am - 5pm: fixing wikis, writing CIDER AGU abstracts, planning for the future...


Week 5 & 6: Unstructured Programs (all talks in the small lecture room)

Monday, July 25

▪ 11:30: Rich Walker: "Siderophile Element Constraints on the Deep Earth: What’s Down There and How and When Did It Form?"

Tuesday, July 26

▪ 11:30: Louis Moresi: "Non-traditional subduction"

Wednesday, July 27

▪ 11:30: Meghan Miller': "Pockets, conduits, channels, and plumes: links to volcanism and orogeny in the Western Mediterranean"

Thursday, July 28

▪ 11:30: Margarete Jadamec: "Insights on Slab-driven Mantle Flow from Advances in Three-dimensional Modeling"

Friday, July 29

▪ field trip, time TBD

Monday, August 1

▪ 11:30: Roberta Rudnick: "Non-uniformitarian Continental Crust Formation"

Tuesday, August 2

▪ 11:30: Huw Davies: "Dynamic Subduction Zone Models"

Wednesday, August 3

▪ 11:00: Carolina-Lithgow Bertelloni: "Plumes: an experimental perspective"

▪ 11:45: Razvan Caracas: "Melts of the early Earth"

Thursday, August 4

▪ 11:30: Chrystele Sanloup':"low viscosity of mantle melts at high pressure"

Personal tools
Message Board
Current Meeting:
Current Program: